Ustawa o sygnalistach: Pracodawco – czy jesteś gotowy na nadchodzące zmiany?
Już od 17 grudnia 2021 roku pracodawcy zatrudniający od 250 pracowników będą zobowiązani posiadać wdrożony system do obsługi zgłoszeń dokonywanych przez sygnalistów. Dla pozostałych zatrudniających od 50 do 249 pracowników konieczność implementacji obowiązków zostanie przesunięta do 17 grudnia 2023 r. Brak wdrożenia przepisów ustawy przez przedsiębiorców będzie zagrożony karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności nawet do lat 3.
Ustawa o sygnalistach
18 października 2021 r. zaprezentowano projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (tzw. sygnalistów) wraz z uzasadnieniem. Ustawa nałoży na pracodawców obowiązki związane z zapewnieniem kanałów zgłoszeń skonstruowanych w taki sposób aby zapewniały ochronę osoby dokonującej zgłoszenia (sygnalisty). Zgodnie z założeniami dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, 17 grudnia 2021 roku mija termin implementacji Dyrektywy o sygnalistach. Projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa jest procedowany przez Sejm i zacznie obowiązywać w terminie 14 dni od wejścia w życie przepisów, zaś organem centralnym odpowiedzialnym za przyjmowanie zgłoszeń zewnętrznych ustanawia się Rzecznika Praw Obywatelskich. Będzie miał on za zadanie poza prowadzeniem działalności edukacyjnej także dokonywać wstępnej weryfikacji zgłoszeń i kierowania ich do właściwych organów.
Najważniejsze obowiązki dla pracodawcy
Najważniejsze korzyści dla pracodawcy
Pomożemy wdrożyć niezbędne ustawowe wymogi w Twojej firmie
Nasz zespół odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów pozwoli przejść przez proces wdrożenia niezbędnych ustawowych wymogów sprawnie i nie wprowadzając zbędnych zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu organizacji:
Skontaktuj się z nami i pozbądź się problemu!